0212 325 22 18

2014 yılı Bireysel Emeklilik fon getirileri ve katılımcı kazançları

2014 yılı Bireysel Emeklilik fon getirileri ve katılımcı kazançları

2014 yılı Bireysel Emeklilik fon getirileri ve katılımcı kazançları                   

 

Bireysel Emeklilik şirketleri 2014 yılında Likit fonlarda ortalama %8 ,

Kamu Tahvil Bono fonlarında ortalama %14 ,

Döviz Ağırlıklı fonlarda ortalama %4

Altın Fonlarında ortalama % 3,4 ve son olarak

Hisse Senedi fonlarında % 26 fon performansı ortaya koydular.

Peki katılımcılar bu fon getirilerinden ne kadar faydalanabildiler. 2014 yılında da geçmiş yıllarda olduğu gibi katılımcıların büyük bir çoğunluğu fonlarını takip etmediler. Yani yılda 6 kez olan fon değiştirme haklarını hiç kullanmadılar. Çok küçük bir ekonomi bilgisi ve biraz ilgi ile bireysel emeklilik fonlarınızda harika getiriler ortaya koyabilirsiniz.

Tüm emeklilik şirketlerinin internet şubeleri var ve bu sitelerden bes’ iniz ile ilgili birçok detaya ve fonlarınıza ulaşabilirsiniz. Ayrıca fonlarınızı müşteri hizmetlerini arayarak da değiştirebilirsiniz. Kazançlarınızı göremeye başladıkça Bes’ e daha fazla konsantre olmaya başlayacaksınız ve sizin için öncelik derecesi artacaktır. Çünkü Bes birçok yatırım aracına göre daha iyi getiri sağlamaktadır. Özellikle fonlarınızı takip ederek yüksek getiri sağladıkça hem keyifli bir aktiviteniz olacak hem de para kazanmaya başlayacaksınız. Nasıl mı?

Likit fon son 10 yıl ortalama yıllık getiri %10,77

Kamu İç Borçlanma Araç. Son 10 yıl ortalama yıllık getiri %14,02

Esnek Fon son 10 yıl ortalama yıllık getiri %14,42

Hisse Senedi Fonu son 10 yıl ortalama yıllık getiri %22,47

Yani uzun vade de en çok getiri sağlayan fonlar Hisse Senedi fonları. Özellikle bireysel emeklilikte hisse senetleri fonlarında Türkiye’nin borsaya kote en büyük 100 şirketinin hisse senetlerinin alındığını düşünürsek çok yüksek riskli olmadığı söyleyebilirim.

Diğer fonların son 10 yıllık ortalama getirilerine bakarsanız her yıl banka mevduatından daha fazla kazanç sağladıklarını görebilirsiniz.

Özetle bireysel emeklilik uzun vadeli bir yatırım aracı olduğundan zarar etmeniz çok olası değil. Örneğin kuyumcudan bugün 700 TL Altın alsanız ve 1 hafta sonra 650 TL’ye düşünce nasıl satmıyor tekrar fiyatın yükselmesini bekliyorsanız bireysel emeklilikte de beklerseniz zarar etmeniz olası değil. Yani bazı dönemlerde fonlarınız değer kaybetmiş gibi görünebilir fakat fon pay adetleriniz sabit olduğundan fonlar değerlenince zarar değil kar etmeye başlayacaksınız. Ben fon değiştirirken fiyatların yüksek olduğu dönemde Likit Fonlar’a yatırım yapıyorum. Avını bekleyen avcı gibi fırsat kolluyorum. Ne zaman fiyatlarda sert düşüş olursa alım yapmaya çalışıyorum. Bu teknikle bireysel emeklilik fonlarından %25 ile %50 arası yıllık getiri sağlayabilirsiniz.

Peki bugünün koşullarında ne yapmalı?

Ben bu dönemde Likit Fonda kalmayı tercih ediyorum.

Borsa 90 000 Civarında. Hedef alım fiyatım 75 000 – 80 000 arası.

Altın 98 TL. Hedef alım fiyatı 80 – 85 TL arası.

Usd 2,42 TL hedef alım fiyatı 2,25-2,30 TL arası.

Yani fırsat kollamaya çalışıyorum. Fonların ucuzlamasını bekleyerek alırken kazanmak hedefim.

Alım için bir ipucu da şu olabilir. Görsel, yazılı yada asosyal medya da borsa, döviz ,altın hakkında “son yılların en düşük seviyesi” haberleri görürseniz alım zamanı yaklaştığına yada tam dersi “borsa, altın, hisse senetleri rekora doymuyor” haberleri satmanın işaretçisi olabilir.

Son olarak Bes iyi bir danışmanla sürekli müzakere edilerek takip edilmesi gereken, planlama ve hedefler doğrultusunda en iyi sonuçların alınabileceği yatırım aracıdır.

Tüm sorularınız ile ilgili 0532 604 22 08 veya bahadir.aynur@avivasa.com.tr den bana ulaşabilirsiniz.

Bol kazanç diliyorum.

 

Bahadır AYNUR

Bireysel Emeklilik ve Özel Sağlık Sigortası Uzmanı

02.02.2015

Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.
SİGORTA MAKİNESİ © 2020. Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan tüm bilgiler bilgilendirme amaçlıdır.
Şahısların uğrayacağı zarardan Sigorta Makinesi sorumlu tutulamaz. Gizlilik Sözleşmesi
Designed by